W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej funkcjonuje wielu inwestorów, którzy zbudowali swoje fabryki i hale produkcyjne w tym miejscu. Mogą korzystać z preferencji przeznaczonych dla SSE. Pod względem terytorialnym KSSE sięga również Bytomia. Pozyskano w tym miejscu dla niej nowego inwestora. Jest to belgijska firma produkująca panele do bram garażowych.

O inwestorze w SSE w Bytomiu

W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Bytomiu (http://www.gowork.pl/praca/bytom;l) ma działać belgijska firma Epco, która zajmuje pozycję trzeciego producenta na świecie w dziedzinie wytwarzania paneli do bram garażowych. Informację o pozyskaniu inwestora w Bytomiu podano do wiadomości publicznej już w marcu 2017 roku, ale przedsiębiorca ma rozpocząć swoją działalność w KSSE dopiero w 2018 roku.

Miasto sprzedało firmie Epco ponad 2 ha terenu w strefie, dokładnie teren po dawnej kopalni – KWK Powstańców Śląskich. Koszt zakupu wyniósł nieco więcej niż 2 mln zł. Pozostało w tym miejscu jeszcze wiele terenów przeznaczonych przez miasto pod kolejne inwestycje. O zaangażowaniu belgijskiego inwestora w Bytomiu zadecydowało położenie terenów inwestycyjnych w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A1, a także wyrażana na każdym kroku otwartość na współpracę ze strony Bytomia.

Pomimo pozyskania dużego inwestora do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Bytomiu mieszkańcy tego miasta nie mogą liczyć na stworzenie przez niego wielu nowych miejsc pracy. Niemniej nowi pracownicy będą zatrudniani, w tym głównie specjaliści. Kandydaci, którzy przejdą pomyślnie proces rekrutacji, zostaną wysłani przez firmę Epco do Belgii na szkolenia. Z uwagi na fakt, że fabryka belgijskiego inwestora ma być najnowocześniejsza w Europie, większość pracy będą w niej wykonywać maszyny, nad którymi nadzór będą sprawować wykwalifikowani specjaliści.

Nowe tereny inwestycyjne

Łącznie do zagospodarowania w bytomskiej strefie jest 20 ha po kopalni KWK Powstańców Śląskich. W tym miejscu w bytomskiej strefie KSSE gmina wyodrębniła teren, który zbyto na rzecz konsorcjum Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Bytomskiej Agencji Rozwoju Inwestycji. Konsorcjum ma w planach wybudowanie hali, którą później zamierza wynajmować innym podmiotom gospodarczym.

Teren dawnej kopalni został solidnie przygotowany dla potencjalnych inwestorów. Wybudowano zarówno drogę zbiorczą, chodniki, drogi dojazdowe i drogi rowerowe, jak i wiele miejsc parkingowych. Bytom informuje, że koszt całej inwestycji wyniósł ponad 21 mln zł, z czego tylko 5,5 mln zapewniło miasto. Pozostałe środki pochodziły z dotacji unijnej.

Zobacz pełny artykół

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Wpisz swoje imię tutaj